wtorek, 18 lutego 2020

Po co służba BHP?

Kodeks Pracy nakłada obowiązek utworzenia w firmach służby BHP. Oczywiście zadania tej służby określone są w stosownym rozporządzeniu, mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa w zakładzie, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa pracowników, ale także kierowników, kontrahentów, jacy mogą się pojawić na terenie firmy, a także bezpieczeństwa wszelkich osób trzecich na terenie zakładu (mogą to być na przykład inkasenci z zakładu energetycznego).

Tyle, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ujęciu zdrowotnym.
Jest także druga strona pracy służby BHP. Zacząć należy od tego, że mimo najlepiej zorganizowanego BHP, wypadki mogą się jednak zdarzyć - są choćby wypadki powodowane przypadkiem. W takiej sytuacji, odpowiednio zorganizowane, przemyślane BHP zabezpiecza także pracodawcę od strony prawnej. Może zabezpieczyć przed zakusami zbyt ambitnego inspektora pracy, prokuratora, lub sądu i kancelarii prawnej, reprezentującej pracownika, bądź jego rodzinę w postępowaniu związanym z jakimiś roszczeniami wobec zakładu.

Tak więc BHP to prewencja wypadków i chorób - dla pracowników, a dla pracodawcy, jest to niejako prawna polisa ubezpieczeniowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz