poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Pomnażanie pieniędzy w marcu 2015

Rynek obligacji

Jak często bywa jednym z ważniejszych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka. Dla rodzimego rynku liczą się trzy organizacje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej, ścięła niedawno główną stopę o 50 pkt. i jednocześnie zasugerowała, że kolejnych nie zrobi. Generalnie dla papierów dłużnych skarbowych korzystna jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności).

Rynek akcji

Luty był przyzwoitym miesiącem dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. WIG podrożał wtedy o dwa procent z okładem. W zwyżkach swe zasługi miały w głównej skali podmioty o mniejszej kapitalizacji, jako że wskaźnik WIG 20 wzrósł jedynie jeden procent, jednocześnie wskaźnik tych mniejszych sWIG80 aż 5,6%. Znaczy to, że jak na razie 2015 rok dał odmienienie trendów z roku 2014.. Prognozy dla światowych rynków zdają się poprawiać w bieżącym roku. 2015 rok przyniesie prawdopodobnie niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Zarazem w przeważającej części obszarów gospodarczych rozsądnie jest oczekiwać wzrostu skumulowanych zysków o których donoszą firmy.
Ceny nie są z tych historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są na tyle wysokie by się ich istotnie obawiać zwracając uwagę na niski koszt pieniądza. Równocześnie historycznie nakręcone ceny papierów dłużnych w wiodących obszarach i wiążące się z tym małe szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę we wzroście zainteresowania akcjami.
U nas uważamy, że wzrośnie przewaga inwestycyjna „maluchów” nad gigantami. W segmencie małych firm łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny w wielu przypadkach mogą być z dużym marginesem na zysk. Szanse na większy zarobek to także jak zwykle w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na wahania nastrojów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym tutaj).

Ekonomia

Luty nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą ocenę możliwości gospodarczych dla Polski. Dalej konsekwentnie uważamy, że na początku obecnego roku generalnie sytuacja dla inwestorów nie budzi zastrzeżeń, z perspektywą umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. według ostatnich dostępnych informacji, czyli tych z czwartego kwartału 2014 roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r za sprawą czynników jak sprzedaż krajowa (urósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa wzrostu handlu krajowego lub też umiarkowanego przyspieszenia. Widoczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu Unii Europejskiej na kolejne lata.
Handel zagraniczny: da się przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy za sprawą coraz bardziej możliwego ocieplenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo handlu ze wschodnimi sąsiadami nie poprawi się po nie dającym się nie zauważyć pogorszeniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt inflacji za styczeń 2015 roku -1,3%), a także pod wpływem wielu unijnych banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej niedawno zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie RPP oznajmiła, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Realizacja tej deklaracji Rady zdaje się bardzo prawdopodobna, więc nie zakładamy dalszych zmian kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz